Z artykułu dowiesz się, czym jest liczba krwinek leukocytów oraz dekodowanie wskaźników analizy u dorosłych i dzieci. Co oznaczają odchylenia i jak przygotować się do analizy.

Dzięki badaniom krwi lekarz może uzyskać wiele przydatnych i ważnych informacji o stanie zdrowia badanego pacjenta. Badanie wskaźnika zwanego formułą leukocytów przeprowadza się w celu określenia rodzaju choroby, charakteru jej przebiegu, rozwoju powikłań i ustalenia wstępnych prognoz choroby.

Co to jest formuła leukocytów?

Wzór leukocytów jest ważnym wskaźnikiem stosunku liczbowego wszystkich typów leukocytów, obliczanego jako procent, na podstawie badania zabarwionego rozmazu. Leukoformula jest integralną częścią szeroko rozpowszechnionej analizy ZAK. W próbkach krwi obwodowej określa się to na kilka sposobów:

  1. Mikroskopia krwi z palca - liczenie odbywa się ręcznie, poprzez badanie mikroskopowe.
  2. Badanie krwi z żyły - liczenie w sposób automatyczny.

Leukocyty ze względu na różnicę w wielkości komórek mają określone umiejscowienie w badanym materiale: neutrofile, bazofile i eozynofile znajdują się na krawędziach, a limfocyty z monocytami w centralnej części rozmazu.

Rodzaje leukocytów w leukogramie

  1. Eozynofile są oznaczane w alergiach, inwazjach pasożytniczych, chorobach zakaźnych i autoimmunologicznych, a także w nowotworach onkologicznych.
  2. Neutrofile pomagają zwalczać ostre infekcje poprzez niszczenie błon komórkowych drobnoustrojów chorobotwórczych i ich dalszą fagocytozę (wychwytywanie i niszczenie obcych komórek). Dzielą się na:
  • W normalnych próbkach nie powinny być obecne komórki mielocytów (powstające) i metamielocyty (młode). Pojawiają się tylko w przypadku ciężkich patologii zakaźnych lub chorób krwi, którym towarzyszy zahamowanie czynności krwiotwórczej szpiku kostnego.
  • Pchnięcie (młode) - ich liczba zaczyna rosnąć wraz z infekcjami bakteryjnymi, gdy segmentowane neutrofile nie radzą sobie ze swoim zadaniem.
  • Segmentowane komórki (dojrzałe) - ilościowo lepsze od pozostałych. Potrzebny do normalnego funkcjonowania układu odpornościowego.
  1. Limfocyty są rodzajem środków czyszczących: znajdują, identyfikują i niszczą antygeny, a także przyczyniają się do dodatkowego tworzenia przeciwciał przez organizm w celu zapewnienia pamięci immunologicznej (zapamiętywanie i szybkie rozpoznawanie obcych czynników).
  2. Monocyty - ich głównym zadaniem jest pochłanianie i przetwarzanie martwych komórek bakteryjnych, wirusowych itp. czynniki, atypowe komórki, szczątki ich własnych fagocytów itp..
  3. Bazofile - dokładna funkcjonalność tych komórek nie została wiarygodnie zbadana. Wiadomo, że regulują reakcje alergiczne i procesy krzepnięcia krwi. Są aktywowane, gdy pojawia się ognisko zapalne.

Komórki plazmatyczne (komórki plazmatyczne) są niezbędne do produkcji przeciwciał. Zwykle są dozwolone w analizie u dzieci, ale u dorosłych nie powinny. Plazmacyty pojawiają się tylko podczas ostrej patologii.

Co oznacza wzór leukocytów?

Ta analiza ma charakter informacyjny dla diagnostyki:

  1. Infekcje wirusowe i bakteryjne (umożliwia diagnostykę różnicową).
  2. Inwazje pasożytnicze.
  3. Choroby o podłożu alergicznym.
  4. Nowotwory złośliwe i białaczka (jako dodatkowa metoda podstawowej diagnozy).
  5. Stan układu odpornościowego pacjenta.

Rozszyfrowanie liczby leukocytów u dorosłych

Oceniając badanie krwi pod kątem formuły leukocytów u dorosłego pacjenta, specjaliści sprawdzają określone wskaźniki i ich zgodność z normalnymi wartościami.

Normę dekodowania leukoformuli u osoby dorosłej przedstawiono w tabeli:

IndeksWartość normalna
%X 10 9 / l
Neutrofile kłute1-60,04-0,3
Segmentowane neutrofile45-722,0-5,5
Eozynofile0,5-50,02-0,3
Bazofile0-10-0,065
Monocyty3-110,09-0,6
Limfocyty19-371,2-3,0

Każde zarejestrowane odchylenie od normalnych wartości jest powodem do dokładniejszego badania. Wszystkie uzyskane wyniki są oceniane razem z danymi historycznymi, objawami klinicznymi, skargami pacjentów i wynikami innych analiz.

Rozszyfrowanie liczby leukocytów u dzieci

W analizach dziecka zachodzą ciągłe zmiany, w zależności od wzrostu i rozwoju organizmu, dlatego norma wzoru krwi u dzieci będzie zależeć od wieku. Bezpośrednio po urodzeniu w analizach dziecka przeważają neutrofile (około 65-70% całkowitej liczby komórek). Limfocyty stanowią 25-30%.

W ciągu pierwszych pięciu dni liczba limfocytów wzrasta, a liczba neutrofili spada. Piątego dnia obserwuje się pierwszy fizjologiczny krzyż - poziom limfocytów sięga 50-60%, a neutrofili - od 35 do 47%.

Ciało dziecka bliżej pierwszego miesiąca życia wytwarza więcej limfocytów niż neutrofili, tworząc silną odporność na bakterie. W całej masie leukocytów do 65% przypada na same limfocyty, a około 15-20% na neutrofile. Ta leukoformula krwi u dzieci zapewnia 1-letniemu dziecku silny układ odpornościowy, co jest ważne w okresie aktywnego rozwoju..

Po pierwszym roku, kiedy układ odpornościowy jest już w pełni ukształtowany, ilość masy limfocytów stopniowo się zmniejsza.

W wieku czterech lat następuje kolejne skrzyżowanie, podczas którego limfocyty są ponownie porównywane z neutrofilami, tworząc barierę dla przenikania patogennych mikroorganizmów. Po tym liczba neutrofili nadal rośnie, a liczba limfocytów nadal spada..

Bliżej szóstego roku dekodowanie morfologii leukocytów dziecka coraz bardziej przypomina analizę osoby dorosłej, w której większość spada na neutrofile i limfocyty.

Jaka jest zmiana we wzorze leukocytów?

W standardowym wzorze leukocytów młode neutrofile są wskazane od lewej do prawej, a następnie bardziej dojrzałe komórki. Pierwszym krokiem jest rozważenie stosunku tych dwóch kategorii. Shift dzieli się na 3 typy: lewy, odmładzający i prawy.

Zmiana liczby leukocytów

Co to jest przesunięcie wzoru leukocytów w lewo

Stan wskazujący na przewagę młodych komórek we krwi nad dojrzałymi, ale ze względu na ich słabą aktywność biologiczną nie są one zdolne do normalnego utrzymania odporności. Przyczyną tego zjawiska jest często:

  • Strata krwi.
  • Choroby, którym towarzyszy zahamowanie czynności krwiotwórczej szpiku kostnego.
  • Aseptyczne procesy zapalne.
  • Nowotwory złośliwe.
  • Ropna infekcja.
  • Odurzenie ciała.

Gdy przesunięcie wzoru leukocytów w lewo zostanie określone z ustalonym wyraźnym odmłodzeniem, wynik może oznaczać choroby krwi (białaczka).

Co to jest przesunięcie wzoru leukocytów w prawo

Stan występujący w przypadku wykrycia wzrostu dojrzałych leukocytów, z przewagą nad wszystkimi innymi typami komórek. Takie dekodowanie jest możliwe w takich warunkach:

  1. Zaburzenia wątroby
  2. Dysfunkcja nerek.
  3. Narażenie na promieniowanie jonizujące.
  4. Regularne transfuzje krwi.

Po analizie asystent laboratoryjny wylicza tzw. Wskaźnik przesunięcia, który odzwierciedla poziom ogólnej liczby nowych leukocytów do bardziej dojrzałych..

Morfologia leukocytów pozwala na diagnostykę różnicową między infekcjami o genezie wirusowej i bakteryjnej, a także na podejrzenie obecności inwazji pasożytniczych i obecności nowotworów o genezie złośliwej.

Odchylenia od noma u dorosłych

Limfocytoza, objawiająca się wzrostem stężenia limfocytów we krwi, może wskazywać na rozwój jednej z następujących patologii:

  • Ospa wietrzna.
  • Syfilis.
  • Różyczka.
  • Białaczka.
  • Chłoniak.
  • Gruźlica.
  • Odra.

Na tle można zauważyć niską liczbę limfocytów:

  • Warunki immunosupresyjne.
  • Choroby autoimmunologiczne.
  • Dysfunkcja nerek.
  • Niedobór składników odżywczych i pierwiastków śladowych.
  • Radioterapia.
  • Zabiegi kortykosteroidami.

Wzrost liczby neutrofili jest ważnym wskaźnikiem następujących chorób:

  • Ostry krwotok.
  • Zatrucie.
  • Rozwój chorób o etiologii bakteryjnej.
  • Zawał mięśnia sercowego.
  • Zapalenie naczyń.
  • Nowotwory złośliwe.
  • Patologie autoimmunologiczne.

Jeśli interpretacja analizy wskazuje na niskie stężenie neutrofili, lekarze mogą podejrzewać następujące patologie:

  • Warunki immunosupresyjne.
  • Wpływ promieniowania jonizującego.
  • Postępująca choroba zakaźna.

Wzrost monocytów wskazuje na następujące warunki:

  • Infekcje wywołane wpływem bakterii.
  • Progresja reumatoidalnego zapalenia stawów.
  • Mononukleoza zakaźna.
  • Inwazje pasożytnicze.
  • Hemoblastoza.

Niskie stężenie monocytów w formule limfocytów pomaga podejrzewać gruźlicę płuc. W przypadku stwierdzenia wysokiego poziomu bazofilów można pomyśleć o obecności przewlekłej białaczki szpikowej lub erythremii. Rozszyfrowanie formuły leukocytów u dorosłych może wykazać wzrost liczby eozynofilów, który często jest wykrywany podczas:

  • Alergia.
  • szkarlatyna.
  • Inwazja pasożytów.
  • Patologie skóry.
  • Białaczka eozynofilowa.

Spadek liczby eozynofilów u osoby dorosłej może być wywołany postępującą gorączką duru brzusznego lub nadczynnością nadnerczy. Odszyfrowanie leukogramu odbywa się z oceną przesunięć jądrowych, przy czym szczególną uwagę zwraca się na stosunek dojrzałych i niedojrzałych neutrofili.

W tej chwili formuła leukocytów jest uważana za jeden z najważniejszych wskaźników diagnostyki. Przeprowadzenie CBC z oceną leukogramu pozwala mówić o obecności ostrych stanów patologicznych, skuteczności przepisanego kursu terapeutycznego, a także o możliwych przewidywaniach na przyszłość.

Możliwe odchylenia od normy u dzieci

Wszelkie zmiany w leukogramie, niezależnie od tego, czy jest to przesunięcie wzoru leukocytów w lewo czy w prawo, a także wzrost lub spadek wskaźnika zatrucia leukocytów u dziecka, zawsze wskazują na początek lub progresję różnych patologii.

Wysokie stężenie limfocytów (limfocytoza) rozpoznaje się, gdy organizm jest dotknięty infekcją o dowolnej etiologii:

  • Krztusiec.
  • Grypa.
  • Różyczka.
  • Odra.
  • Gruźlica itp..

Oprócz powyższego wzrost stężenia komórek może powodować choroby, takie jak astma, patologie autoimmunologiczne, reakcje o genezie alergii. Znaczny niedobór leukocytów w tym wieku (limfocytopenia) wskazuje na patologiczne uszkodzenie szpiku kostnego.

Duża liczba neutrofili (neutrofilia) lub przesunięcie neutrofilów w lewo w pierwszych dniach życia jest stanem fizjologicznym. Ponadto występuje skrzyżowanie formuły leukocytów.

Patologiczna neutrofilia może wskazywać na zapalenie rany pępowinowej (omphalitis), zapalenie jelit, infekcję paciorkowcami itp..

Wzrost liczby monocytów charakteryzuje się stanem (monocytozą), który pojawia się w wyniku infekcji grzybiczej lub wirusowej. W tej sytuacji objawy należy oceniać na podstawie niektórych znaków wizualnych:

  • Limfadenopatia.
  • Zapalenie nosogardzieli i krtani.
  • Powiększenie wątroby i tkliwość w prawym podżebrzu.

Ponadto przesunięcie liczby leukocytów w prawo lub w lewo jest często związane z niedoborem monocytów (monocytopenia). Podobny stan może rozwinąć się przy braku witamin z grupy B i kwasu foliowego. Do tego problemu często dołącza niedobór żelaza lub witaminy B12 i niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego..

Wzrost liczby bazofili (bazofilia) jest raczej rzadkim stanem. Przyczyną może być obecność gruźlicy, zmian w węzłach chłonnych, białaczki szpikowej u pacjenta.

Eozynofile mogą również mieć przesunięcie we wzorze leukocytów w lewo lub w prawo. Eozynofilia może wynikać z alergii lub obecności pasożytniczych robaków.

Wskazania do analizy

Pobranie biomateriału do późniejszej oceny leukogramu jest wskazane w jednym z następujących przypadków:

  • Zdanie egzaminu zawodowego.
  • Planowanie ciąży.
  • Przygotowanie do operacji.
  • Diagnostyka dowolnej patologii (wzór leukocytów odnosi się do jednego z głównych typów maszerujących KLA).
  • Zaostrzenie przewlekłej patologii.
  • Ostry ból brzucha, zwiększona potliwość w nocy, wycieńczenie, duszność, biegunka, obrzęk węzłów chłonnych.

Wskazania kliniczne do powołania CBC z leukogramem:

  • Hipertermia.
  • Gorączkowy stan.
  • Bolesność stawów.
  • Bóle ciała, ogólne złe samopoczucie.
  • Bóle głowy.
  • Potrzeba diagnostyki różnicowej między infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi.
  • Opuchnięte węzły chłonne.
  • Zwiększone krwawienie.
  • Wysypka krostkowa na ciele.
  • Przyjmowanie leków immunosupresyjnych.
  • Chemioterapia lub radioterapia.
  • Nocne poty.
  • Rutynowe badanie podczas hospitalizacji.
  • Rutynowe badanie kobiet w ciąży.

Przygotowanie do analizy

Aby uzyskać jak najbardziej miarodajne wyniki badań, pacjent zdecydowanie musi przygotować się do procedury pobierania krwi:

  1. Krew pobiera się rano, wyłącznie na pusty żołądek (od momentu jedzenia do analizy trzeba wytrzymać ponad 10 godzin). Na jakiś czas przed zabiegiem można wypić szklankę zwykłej wody.
  2. Z codziennego menu należy wykluczyć potrawy tłuste, wędzone, pikantne i napoje tonizujące (kawa, mocna herbata, napoje energetyzujące), a także wszelki alkohol 3-4 dni przed zabiegiem.
  3. 1-2 godziny przed planowaną godziną pobierania krwi, nie palić (papierosy, fajki wodne), nie podnosić ciężarów, denerwować się.

Zaraz po pobraniu probówka z biomateriałem trafia do laboratorium w celu wykonania badań. Asystent laboratoryjny za pomocą mikroskopu określa stosunek wszystkich widocznych leukocytów i oblicza leukogram. Ponadto można użyć automatycznego analizatora, aby uzyskać dokładniejsze i szybsze wyniki..

Technika analizy

Obliczenia formuły leukocytów wykonują wykwalifikowani pracownicy służby zdrowia, badając rozmaz pod mikroskopem.

Ponadto często używany jest automatyczny analizator hematologiczny. W przypadku wykrycia pewnych odchyleń przeprowadza się dodatkową ocenę mikroskopową rozmazu, z opisem wyraźnej morfologii widocznych komórek i wyjaśnieniem leukogramu.

Automatyczne urządzenia umożliwiają uzyskanie lepszych wyników: w technologii możliwe jest zbadanie ponad 2000 komórek, a pod mikroskopem tylko 200. Podczas badania krwi na analizatorze wynik będzie bardziej informacyjny.

Automatyczne liczenie ma również szereg wad, ponieważ nie jest w stanie rozróżnić neutrofili według gatunków segmentowanych i pchanych..

wnioski

Analiza ta jest łatwa do przeprowadzenia, nie wymaga drogiego sprzętu i odczynników, dzięki czemu można ją przeprowadzić w dowolnym laboratorium.

Jest to bardzo pouczające i może być używane do podstawowej diagnostyki. Pozwala ustalić obecność infekcji, pasożytów i reakcji alergicznych, podejrzewać obecność złośliwych nowotworów, patologii immunologicznych, chorób krwi itp..

Co to jest wzór leukocytów i jak jest odszyfrowany

Poziom leukocytów jest jednym z głównych wskaźników pełnej morfologii krwi. Jednak leukocyty są kilku typów. Ich zróżnicowane liczenie pozwala uzyskać pełniejsze informacje o stanie pacjenta. Ten rodzaj badania nazywany jest obliczaniem wzoru leukocytów lub leukogramem i jest częścią wielu kompleksowych programów badań laboratoryjnych.

Analiza formuły leukocytów jest zalecana do rutynowych badań profilaktycznych, przed hospitalizacją, w celu diagnozy chorób zakaźnych, zapalnych i hematologicznych, a także do monitorowania przebiegu choroby lub skuteczności przepisanej terapii.

Wzór leukocytów i jego rola w diagnostyce

Tak więc wzór leukocytów zawiera wskaźniki całkowitego stężenia leukocytów i procent ich głównych typów. Do badań wykorzystywane są automatyczne analizatory hematologiczne. Są w stanie wyizolować 5 typów leukocytów - są to neutrofile, limfocyty, monocyty, eozynofile i bazofile. Jeśli wśród leukocytów zostaną znalezione nieprawidłowe komórki (nietypowa struktura), analizator wydaje ostrzeżenie o konieczności obejrzenia zabarwionej próbki krwi pod mikroskopem. W przypadku, gdy mikroskopia ujawni nieprawidłowe komórki, są one dodatkowo odzwierciedlone w formularzu analizy wzoru leukocytów.

Poniżej znajdują się wartości referencyjne dla stężeń wszystkich typów leukocytów:

Stężenie leukocytów, tysiąc / μl (X10 3 komórki / μl)

1 dzień - 1 rok

1-2 lata

2-4 lata

4-6 lat

6-10 lat

10-16 lat

Ponad 16 lat

Jeśli liczba leukocytów w badaniu krwi odbiega od normy w takim czy innym kierunku, ważne jest, aby wiedzieć, które ich subpopulacje przekroczyły wartości referencyjne. To znacznie ułatwi diagnozę. Należy jednak mieć na uwadze, że zmiany w formule leukocytów nie są specyficzne i nie stanowią jednoznacznego znaku określonej choroby..

Neutrofile to najliczniejsza kategoria leukocytów. Jako pierwsi zwalczają infekcje. Dojrzałe formy neutrofili nazywane są segmentowanymi ze względu na podział jądra na segmenty, niedojrzałe formy nazywane są pchnięciem. Te dwa podtypy są wskazane oddzielnie we wzorze leukocytów. Po wejściu w ognisko infekcji neutrofile otaczają bakterie i niszczą je przez fagocytozę. Wartości referencyjne neutrofili we wzorze leukocytów są następujące:

1-15 dni

15 dni - 12 miesięcy

1-2 lata

2-5 lat

5-7 lat

7-9 lat

9-11 lat

11-15 lat

Ponad 15 lat

Limfocyty są dwojakiego rodzaju (we wzorze leukocytów te dwa typy nie są zróżnicowane). Limfocyty B wytwarzają przeciwciała, które „zaznaczają” powierzchnie obcych komórek: wirusów, bakterii, grzybów, pierwotniaków. Następnie organizm poznaje swojego wroga „z widzenia”. Neutrofile i monocyty czytają te informacje i zabijają obcych. Limfocyty T niszczą zainfekowane komórki, zapobiegając w ten sposób rozprzestrzenianiu się infekcji. Są zdolne do rozpoznawania i zabijania komórek rakowych. Jeśli mówimy o wartościach referencyjnych, są one następujące:

1-15 dni

15 dni - 12 miesięcy

1-2 lata

2-5 lat

5-9 lat

9-12 lat

12-15 lat

Ponad 15 lat

Monocyty nie są szczególnie obfite, ale pełnią ważną funkcję. Po 20–40 godzinach w krwiobiegu przechodzą do tkanek, gdzie stają się budulcem makrofagów. Makrofagi potrafią niszczyć wrogie komórki i „utrzymywać” na swojej powierzchni obce białka, na które reagują limfocyty. Wartości referencyjne monocytów:

1-15 dni

15 dni - 12 miesięcy

1-2 lata

2-15 lat

Ponad 15 lat

Eozynofile to niewielka subpopulacja leukocytów, która jest zdolna do fagocytozy (wchłaniania ciał obcych), ale przeważnie zwalcza pasożyty i jest aktywnym uczestnikiem reakcji alergicznych. Referencyjne wartości zawartości eozynofili w całkowitej objętości krwi:

1-15 dni

15 dni - 12 miesięcy

1-2 lata

2-5 lat

Ponad 15 lat

Bazofile krążą we krwi przez krótki czas, próbując przedostać się do tkanek, gdzie przekształcają się w tzw. Komórki tuczne. Bazofile uaktywniają się w przypadku alergii: wytwarzana jest z nich histamina, a pacjent odczuwa swędzenie i pieczenie. Krew zdrowej osoby w każdym wieku zawiera mniej niż 1%.

Oprócz wzoru leukocytów można obliczyć wskaźniki leukocytów - stosunek stężeń niektórych typów leukocytów lub leukocytów do innych komórek. Na przykład indeks Harkavi jest obliczany jako stosunek stężenia limfocytów do segmentowanych neutrofili, a hematologiczny wskaźnik zatrucia (GIP) jest określany przez liczbę leukocytów, OB, erytrocytów i płytek krwi.

Procedura oddawania krwi do analizy formuły leukocytów

Oddawanie krwi do formuły leukocytów musi:

  • podczas rutynowych badań lekarskich, w okresie przedoperacyjnym;
  • jeśli podejrzewasz chorobę zakaźną, zapalną, alergiczną lub pasożytniczą, a także w trakcie ich leczenia;
  • z białaczką;
  • podczas przepisywania niektórych leków.

Do badań można pobrać zarówno krew żylną, jak i włośniczkową. Na dzień przed oddaniem krwi należy przestać pić alkohol, zmniejszyć stres fizyczny i emocjonalny oraz rzucić palenie w pół godziny. Zaleca się spokojne siedzenie przez 10-15 minut bezpośrednio przed wejściem do gabinetu.

Morfologia leukocytów: interpretacja wyników

Przed skonstruowaniem leukogramu określa się całkowite stężenie leukocytów we krwi i wyciąga się wniosek o zgodności uzyskanego wyniku z normą. Następnie liczone są poszczególne subpopulacje i obliczany jest ich udział procentowy w całkowitej liczbie leukocytów.

Przesunięcie wzoru leukocytów w lewo i w prawo

Wzrost liczby neutrofili kłutych i ich prekursorów, mielocytów, nazywany jest przesunięciem we wzorze leukocytów w lewo. Zwykle jest to reakcja szpiku kostnego na poważną infekcję. Przesunięcie liczby leukocytów w prawo to niewystarczająca liczba neutrofili kłutych i wzrost liczby segmentowanych neutrofili z hipersegmentowanymi jądrami. Może być jednym z objawów niedokrwistości megaloblastycznej, choroby wątroby i nerek.

Wskaźniki wzrosły

Ogólny poziom leukocytów zwiększa się przy różnych infekcjach i stanach zapalnych, po urazach i operacjach, z odwodnieniem na tle biegunki lub rozległych oparzeń. Poziom neutrofili we wzorze leukocytów wzrasta w ostrych infekcjach pochodzenia bakteryjnego i grzybiczego, ogólnoustrojowych chorobach zapalnych, zawale mięśnia sercowego, poważnych oparzeniach, guzach szpiku kostnego, zapaleniu trzustki. Limfocyty „zwiększają się” w mononukleozie zakaźnej i innych infekcjach wirusowych, gruźlicy, krztuścu, przewlekłej białaczce limfocytowej i guzach węzłów chłonnych. „Wzrost” monocytów jest możliwy w ostrych infekcjach bakteryjnych, gruźlicy, kiły, nowotworach. Eozynofile „narastają” głównie w chorobach alergicznych lub pasożytniczych, rzadziej w ogólnoustrojowych chorobach tkanki łącznej, raku szpiku kostnego i węzłach chłonnych. Stężenie bazofilów rzadko przekracza normę: przy guzach szpiku kostnego i węzłach chłonnych, alergiach, czerwienicy prawdziwej.

Wskaźniki obniżone

Ogólnie rzecz biorąc, leukocyty można „zredukować” z powodu chorób zakaźnych, onkologicznych, autoimmunologicznych i endokrynologicznych. Niska liczba neutrofili wskazuje albo na masowy atak bakterii lub wirusów na organizm, kiedy szpik kostny nie ma czasu na wyprodukowanie wystarczającej liczby neutrofili do walki z obcymi komórkami, albo na niedoczynność szpiku kostnego w przypadku anemii lub chorób onkologicznych. Stężenie limfocytów może spaść przy ostrych infekcjach bakteryjnych, grypie, niedokrwistości aplastycznej, przyjmowaniu prednizolonu, AIDS, toczniu rumieniowatym układowym. Monocyty „zmniejszają się” podczas leczenia prednizolonem, a także w przypadku niedokrwistości aplastycznej. Spadek poziomu eozynofili we krwi może wskazywać na ostrą infekcję bakteryjną, zespół Cushinga, zespół Goodpasture'a, a także można go zaobserwować podczas przyjmowania prednizolonu. Bazofile można „obniżyć” w ostrej fazie infekcji, przy nadczynności tarczycy, przy długotrwałym stosowaniu kortykosteroidów.

Formuła leukocytów zapewnia większą przejrzystość obrazu klinicznego, dlatego nie należy jej lekceważyć przy zamawianiu ogólnego badania krwi. Zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie poważnych infekcji, chorób autoimmunologicznych lub raka. Dzięki nowoczesnym analizatorom o wysokiej wydajności badanie to jest niedrogie i szybkie, każdy może sobie na to pozwolić.

Wzór leukocytów (z mikroskopią rozmazu krwi po wykryciu zmian patologicznych)

Formuła leukocytów - procent różnych form leukocytów w surowicy krwi i zliczanie ich liczby na jednostkę objętości. W obecności nietypowych form komórek przeprowadza się badanie krwi pod mikroskopem. W przeciwieństwie do erytrocytów, których populacja jest jednorodna, leukocyty dzieli się na 5 typów, różniących się wyglądem i pełnionymi funkcjami: neutrofile, limfocyty, monocyty, eozynofile, bazofile.

Stosunek różnych form leukocytów we krwi, liczba leukocytów różnicowych, leukocytogram, leukogram, morfologia, liczba leukocytów.

Angielskie synonimy

Różnicowanie leukocytów, różnicowanie obwodowe, różnicowanie WBC.

* 10 ^ 9 / l (10 w st. 9 / l).

Jaki biomateriał można wykorzystać do badań?

Krew żylna, kapilarna.

Jak prawidłowo przygotować się do badania?

  • Wyeliminuj alkohol z diety na dzień przed oddaniem krwi.
  • Nie jedz 2-3 godziny przed badaniem (możesz pić czystą niegazowaną wodę).
  • Wyeliminuj stres fizyczny i emocjonalny oraz nie pal 30 minut przed badaniem.

Ogólne informacje o badaniu

Leukocyty, podobnie jak inne komórki krwi, powstają w szpiku kostnym. Ich główną funkcją jest zwalczanie infekcji, a także reagowanie na uszkodzenia tkanek..

W przeciwieństwie do erytrocytów, których populacja jest jednorodna, leukocyty dzieli się na 5 typów, różniących się wyglądem i pełnionymi funkcjami: neutrofile, limfocyty, monocyty, eozynofile, bazofile.

Leukocyty powstają z komórek macierzystych szpiku kostnego. Nie żyją długo, więc są stale odnawiane. Produkcja białych krwinek w szpiku kostnym wzrasta w odpowiedzi na jakiekolwiek uszkodzenie tkanki, które jest częścią normalnej odpowiedzi zapalnej. Poszczególne typy leukocytów mają nieco inne funkcje, ale są zdolne do skoordynowanych interakcji poprzez „komunikowanie się” z użyciem pewnych substancji - cytokin.

Przez długi czas formuła leukocytów była obliczana ręcznie, jednak nowoczesne analizatory pozwalają na znacznie dokładniejsze badania w trybie automatycznym (lekarz patrzy na 100-200 komórek, analizator - kilka tysięcy). Jeśli analizator wykryje nietypowe formy komórek lub wykryte zostaną znaczne odchylenia od wartości referencyjnych, wówczas formułę leukocytów uzupełnia badanie mikroskopowe rozmazu krwi, co pozwala na zdiagnozowanie niektórych chorób, jak np. Mononukleoza zakaźna, określenie stopnia zaawansowania procesu zakaźnego, opisanie rodzaju atypowych komórek wykrytych w białaczce.

Neutrofile - najliczniejsze z białych krwinek - jako pierwsze zwalczają infekcję i pojawiają się jako pierwsze w miejscu uszkodzenia tkanki. Neutrofile mają jądro podzielone na kilka segmentów, dlatego nazywane są również neutrofilami segmentowanymi lub leukocytami polimorfojądrowymi. Nazwy te odnoszą się jednak tylko do dojrzałych neutrofili. Formy dojrzewające (młode, kłute) zawierają cały rdzeń.

W ognisku infekcji neutrofile otaczają bakterie i eliminują je przez fagocytozę.

Limfocyty są jedną z najważniejszych części układu odpornościowego, mają ogromne znaczenie w niszczeniu wirusów i walce z przewlekłymi infekcjami. Istnieją dwa typy limfocytów - T i B (we wzorze leukocytów do oddzielnego liczenia typów leukocytów). Limfocyty B wytwarzają przeciwciała - specjalne białka, które wiążą się z obcymi białkami (antygenami) na powierzchni wirusów, bakterii, grzybów, pierwotniaków. Otoczone przeciwciałem komórki zawierające antygeny są dostępne dla neutrofili i monocytów, które je zabijają. Limfocyty T mogą niszczyć zakażone komórki i zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji. Rozpoznają także i niszczą komórki rakowe..

W organizmie nie ma zbyt wielu monocytów, ale pełnią one niezwykle ważną funkcję. Po krótkim krążeniu w krwiobiegu (20-40 godzin) przenoszą się do tkanek, gdzie zamieniają się w makrofagi. Makrofagi są zdolne do niszczenia komórek, podobnie jak neutrofile, i utrzymywania obcych białek na swojej powierzchni, na które reagują limfocyty. Odgrywają rolę w utrzymaniu stanu zapalnego w niektórych przewlekłych chorobach zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

We krwi występuje niewielka ilość eozynofili, są one również zdolne do fagocytozy, ale odgrywają głównie inną rolę - zwalczają pasożyty, a także biorą aktywny udział w reakcjach alergicznych.

We krwi jest również kilka bazofilów. Przenoszą się do tkanek, gdzie zamieniają się w komórki tuczne. Kiedy są aktywowane, uwalnia się z nich histamina, powodując objawy alergii (swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie).

Do czego służą badania?

  • Ocena odporności organizmu na infekcje.
  • Aby określić nasilenie alergii, a także obecność pasożytów w organizmie.
  • Aby wykryć niepożądane skutki niektórych leków.
  • Ocena odpowiedzi immunologicznej na infekcje wirusowe.
  • Do diagnostyki różnicowej białaczek i oceny skuteczności ich leczenia.
  • Aby kontrolować wpływ chemioterapii na organizm.

Kiedy zaplanowano badanie?

  • Wraz z ogólnym badaniem krwi podczas rutynowych badań lekarskich przygotowanie do interwencji chirurgicznej.
  • Z chorobą zakaźną (lub jej podejrzeniem).
  • Jeśli podejrzewa się stan zapalny, alergię lub zarażenie pasożytami.
  • Podczas przepisywania niektórych leków.
  • Z białaczką.
  • Podczas kontrolowania różnych chorób.

Co oznaczają wyniki?

Formułę leukocytów zwykle interpretuje się w zależności od całkowitej liczby leukocytów. Jeśli odbiega od normy, skupienie się na odsetku komórek we wzorze leukocytów może prowadzić do błędnych wniosków. W takich sytuacjach oceny dokonuje się na podstawie bezwzględnej liczby ogniw każdego typu (w litrach - 10 12 / l - lub mikrolitrach - 10 9 / l). Wzrost lub spadek liczby dowolnej populacji komórek jest określany jako „neutrofilia” i „neutropenia”, „limfocytoza” i „limfopenia”, „monocytoza” i „monocytopenia” itp..

Co to jest wzór leukocytów i jak jest obliczany

Jednym z elementów badania krwi jest formuła leukocytów. Lekarze zalecają jego określenie w przypadku każdej patologii, ponieważ jest wrażliwy na wiele patologii. W artykule przeanalizujemy wszystkie możliwe zmiany liczby leukocytów i ich znaczenie.

Odmiany leukocytów

Pełna morfologia krwi składa się z kilku wskaźników. Wszystkie są odzwierciedlone w ich własnych jednostkach miary, z oznaczeniami zapisanymi literami łacińskimi.

Dlatego po otrzymaniu badania krwi (leukogramu) dekodowanie wartości jest przydatne dla każdej osoby:

IndeksNazwa łacińskaNormalne wartości u osoby dorosłej
ErytrocytyRBC4,4-5,4 * 10 12 / l
HemoglobinaHGB125-165 g / l
Płytki krwiPLT180-330 * 10 9 / l
LeukocytyWBC4,1-9,1 * 10 9 l

Wzór leukocytów jest rejestrowany osobno. Odzwierciedla stosunek liczby białych krwinek do siebie. Jest to ważne w diagnostyce klinicznej, ponieważ nie wszystkie leukocyty są takie same..

Istnieje kilka ich odmian, które różnią się funkcjami w ludzkim ciele:

  • Neutrofile,
  • Limfocyty,
  • Monocyty,
  • Eozynofile,
  • Bazofile.

Neutrofile

Jedna z najbardziej wszechstronnych komórek. Są aktywowane w każdym zapaleniu, nie ma znaczenia, bakteryjnym czy wirusowym. Neutrofile niszczą wszelkie substancje obce dla organizmu, uwalniając składniki chemiczne, które przyciągają inne komórki zapalne. Dlatego każda odpowiedź zapalna jest zasadniczo wyzwalana przez neutrofile..

Komórki neutrofili również dzielą się w zależności od stopnia dojrzałości:

  • Mielocyty i metamielocyty to bardzo młode, młode komórki, które nie pełnią żadnych funkcji. Zdrowy człowiek nie ma ich we krwi.
  • Pchnięcie - dojrzewające komórki, które zawsze znajdują się we krwi. Ich liczba dramatycznie wzrasta wraz z początkiem infekcji..
  • Segmentowane - najbardziej dojrzałe, dojrzałe komórki. Pełnią wszystkie funkcje ochrony organizmu właściwe dla neutrofili. Segmentowane neutrofile są ostatnim etapem rozwoju mielocytów.

Limfocyty

Są to komórki, które przeprowadzają drugą fazę odpowiedzi immunologicznej. Docierają do miejsca zapalenia, reagując na substancje chemiczne uwalniane przez neutrofile.

Istnieje kilka rodzajów limfocytów:

  • Limfocyty B - wytwarzają przeciwciała przeciwko infekcjom wirusowym i bakteryjnym.
  • Pomocnicy i zabójcy limfocytów T - rozpoczynają pracę limfocytów B i niezależnie niszczą komórki wirusowe.
  • Komórki naturalnych zabójców - zdolne do niszczenia komórek zainfekowanych wirusem lub takich, które przeszły zmiany nowotworowe.

Monocyty

Są podobne w swoich funkcjach do neutrofili. Głównym zadaniem monocytów jest niszczenie obcego materiału. Wykonują swoje zadanie za pomocą fagocytozy.

Jest to proces wchłaniania przez monocyt bakterii, wirusa lub innego patogenu. Wewnątrz komórki ten pierwiastek umiera, dając monocytom informację o ich budowie. W przyszłości pomoże to limfocytom B w wytworzeniu przeciwciał przeciwko temu konkretnemu patogenowi..

Eozynofile i bazofile

Są to komórki biorące udział w reakcjach alergicznych. Ich liczba gwałtownie wzrasta, jeśli w organizmie ludzkim rozwinie się alergia na jakąkolwiek substancję..

To z powodu pierwiastków chemicznych, które uwalniają eozynofile, u osoby pojawiają się objawy ostrej reakcji alergicznej:

  • Obrzęk twarzy,
  • Pojawia się kaszel lub katar,
  • Skóra staje się czerwona,
  • Pojawia się wysypka.

Oprócz alergii eozynofile reagują również na pasożyty. Udowodniono, że liczba eozynofili wzrasta, jeśli w organizmie występuje infekcja pasożytnicza, taka jak lamblia lub opisthorchiasis. Wynika to z odpowiedzi eozynofili na antygeny pasożytów, które dostają się do krwi.

Funkcje leukocytów

Nie bez powodu leukoformula składa się z kilku składników. Każda z tych komórek jest ważna w zapewnianiu organizmowi zdrowego układu odpornościowego. Wszystko zaczyna się od przedostania się bakterii lub wirusa do organizmu człowieka. Patogenny drobnoustrój jest wchłaniany przez neutrofil, który przeprowadza jego trawienie - fagocytozę.

Po fagocytozie neutrofil zatrzymuje cząstkę drobnoustroju, pokazując ją limfocytom. Limfocyty T i limfocyty B razem organizują atak na patogen. Komórki B wytwarzają masę przeciwciał, które są idealne dla tej bakterii. Tylko takie wspólne działania zapewniają odpowiedź immunologiczną w każdej infekcji. Dlatego stosunek komórek leukogramów jest tak ważny.

Normalne wartości leukogramu

W każdym laboratorium można przyjąć inne wartości, jak zwykle, w zależności od technologii i odczynnika używanego przez techników laboratoryjnych. Dlatego dynamiczna analiza obserwacji powinna być wykonywana w jednym laboratorium. Pozwoli to zachować poprawność wartości i wyraźnie prześledzić dynamikę..

Istnieją jednak przeciętne kryteria, które można zastosować w przypadku, gdy laboratorium nie dostarczyło swoich danych.

Norma liczby komórek silnie zależy od płci i wieku osoby..

WiekNeutrofile,%Limfocyty,%Monocyty,%Eozynofile,%Bazofile,%
Noworodki do 28 dni50-8215-3543071428870-1
Do 1 roku17-5045-7143012428870-1
Od roku do dwóch lat30-5237-6142981428870-1
Do 5 lat35-6233-5642981428560-1
Do 10 lat45-6730-4642981428560-1
Do 15 lat45-6725-4143011428560-0,5
Powyżej 16 lat i dorośli45-7525-4043011427950-0,5

Jak idzie analiza

Krew do określenia liczby leukocytów można pobrać na dwa sposoby:

  • Kapilara - od palca.
  • Żylna - z żyły obwodowej.

Wskaźniki analizy, przyjmowane na różne sposoby, mogą się różnić nawet dla jednej osoby. Ale zwykle te zmiany nie przekraczają normalnych wartości. Oglądanie krwi pod mikroskopem zawsze było techniką liczenia. Przeprowadza ją asystent laboratoryjny, zliczając liczbę komórek w polach widzenia pod mikroskopem.

Obliczenia są przeprowadzane dla 100 komórek, więc wygodnie jest ustawić wynik końcowy w procentach. Przed zliczeniem neutrofili lub innych komórek pole widzenia jest mentalnie podzielone na 3 sekcje od jednej krawędzi do drugiej..

Obecnie wiele laboratoriów korzysta z automatycznego analizatora. To urządzenie, które zlicza wszystkie możliwe komórki, które napotyka..

Za pomocą analizatora hematologicznego można zobaczyć więcej komórek w krótkim czasie. Ale w kontrowersyjnych przypadkach preferowane jest oglądanie pod mikroskopem przez asystenta laboratoryjnego. Osoba może zidentyfikować drobne różnice w wyglądzie komórek, które mogą wskazywać na patologię.

Po co określać leukoformula

Duża liczba wskaźników leukoformuli pozwala jej reagować na wiele chorób. Dobrze obliczona analiza w warunkach normalnych i patologicznych będzie bardzo pomocna dla lekarza.

Kiedy lekarz kieruje do określenia liczby leukocytów, dąży do kilku celów:

  • Pomoc w postawieniu diagnozy,
  • Określenie nasilenia lub aktywności procesu,
  • Dynamika zdrowienia,
  • Reakcja lub brak reakcji na leki,
  • Wczesne wykrycie powikłań.

Zmiana ilości i proporcji w leukogramie

Przy obliczaniu odsetka komórek neutrofilnych koniecznie wyświetlany jest stosunek dojrzałych i młodych form leukocytów. Pozwala to zrozumieć stopień nasilenia procesu i jego dotkliwość..

Wraz ze wzrostem liczby przebitych i młodych komórek w analizie mówią o przesunięciu formuły leukocytów w lewo, ponieważ komórki te znajdują się po lewej stronie w formie. To przemawia za aktywną odpowiedzią immunologiczną. W niektórych przypadkach pojawienie się najbardziej niedojrzałych komórek krwi obwodowej może wskazywać na chorobę onkologiczną..

Tabela stosunku form neutrofili jako procent całkowitej liczby białych krwinek.

1 dzień1 miesiąc1 rok1-5 lat6-11 lat12-17 latU dorosłych
Segmentowane,%40-7515-4515-4530-7535-7045-7050-75
Zasztyletować,%2 - 16czternaściepiętnaściepiętnaścieszesnaścieszesnaście1-7
Młody,%Nie powinien przekraczać 1%

W kontrowersyjnych przypadkach lub podczas badań klinicznych można zastosować oznaczenie wskaźnika zatrucia leukocytami (LII). Jest to stosunek niedojrzałych form neutrofili, które pojawiają się podczas ostrego zapalenia, do innych komórek - limfocytów, monocytów, eozynofili.

Wartości indeksu są obliczane na podstawie wieku i płci. Przybliżona liczba indeksów to 0,6.

Przyczyny wzrostu lub spadku liczby leukocytów

Wzrost liczby neutrofili występuje, gdy:

  • Infekcje bakteryjne - zapalenie migdałków, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie płuc,
  • Odurzenie jakiejkolwiek natury,
  • Przyjmowanie glikokortykosteroidów - prednizolon,
  • Poparz chorobę,
  • Gangrena, atak serca.

Spadek liczby neutrofili towarzyszy:

  • Ciężkie infekcje bakteryjne - bruceloza, gruźlica,
  • Infekcje wirusowe - odra, różyczka,
  • Wpływ toksyn na szpik kostny,
  • Choroba popromienna,
  • Choroby autoimmunologiczne.

Głównym powodem zmiany liczby komórek limfocytarnych są różnego rodzaju infekcje. Limfocyty B dojrzewają w szpiku kostnym, a limfocyty T w grasicy. To rozróżnienie podkreśla, że ​​ich funkcje są różne. Jednak w analizach nie ma znaczenia, która frakcja jest promowana. Laboratorium bada całkowitą liczbę limfocytów.

Limfocytoza lub zwiększona liczba limfocytów występuje, gdy:

  • Przewlekłe infekcje bakteryjne - gruźlica, kiła, bruceloza,
  • Ostre choroby wirusowe - grypa, ospa wietrzna, odra,
  • Guzy układu krwionośnego - chłoniaki,
  • Dysfunkcje hormonalne - niedoczynność tarczycy,
  • Anemie makrocytowe - niedobór kwasu foliowego,
  • Patologie autoimmunologiczne - toczeń rumieniowaty układowy.

Zmniejszona liczba limfocytów lub limfocytoza towarzyszy:

  • Pierwotne niedobory odporności - zespół Di Giorgiego,
  • Wtórne niedobory odporności - zakażenie wirusem HIV,
  • Przyjmowanie glikokortykosteroidów - prednizolon,
  • Ostre infekcje bakteryjne - paciorkowcowe zapalenie płuc,
  • Toksyczny wpływ na szpik kostny - promieniowanie, metale ciężkie.

Monocyty mają niewielkie lub żadne znaczenie kliniczne, gdy są oglądane indywidualnie. Dlatego zwykle ich zmiany ocenia się w połączeniu z innymi wskaźnikami leukocytów..

Monocyty rosną zwykle, gdy:

  • Infekcje bakteryjne,
  • Inwazje pasożytnicze,
  • Guzy układu krwionośnego.

Spadek liczby monocytów praktycznie nie występuje bez ogólnej leukocytopenii. Dlatego nie ma wartości diagnostycznej. Warto wspomnieć o mononukleozie zakaźnej. Jest to infekcja wirusowa, której głównym kryterium jest wykrycie komórek jednojądrzastych we krwi..

Są to komórki, które wyglądają jak monocyty, ale są patologiczne. U zdrowej osoby wykrycie komórek jednojądrzastych we krwi jest niedopuszczalne.

Eozynofile i bazofile są kryterium reakcji alergicznych i niektórych chorób zakaźnych. Ocena ich liczby zależy również silnie od całkowitej liczby leukocytów w badaniu krwi..

Najczęstszy wzrost liczby eozynofili występuje, gdy:

  • Ziarniniak eozynofilowy,
  • Białaczka eozynofilowa,
  • Inwazje pasożytnicze,
  • szkarlatyna,
  • Reakcje alergiczne,
  • Przewlekłe dermatozy: łuszczyca, egzema.

Niskie eozynofile towarzyszą:

  • Przyjmowanie leków kortykosteroidowych,
  • Niektóre ciężkie infekcje, takie jak dur brzuszny.

Co może powiedzieć morfologia leukocytów?

Morfologia krwi charakteryzuje stan zdrowia osoby i może znacznie ułatwić postawienie diagnozy. Dzięki zdefiniowaniu wzoru leukocytów można przyjąć rodzaj choroby, ocenić jej przebieg, występowanie powikłań, a nawet przewidzieć jej wynik. Zrozumienie zmian zachodzących w ciele pomoże rozszyfrować leukogram.

Co pokazuje morfologia leukocytów??

Liczba krwinek leukocytów to stosunek różnych typów leukocytów, zwykle wyrażany w procentach. Badanie przeprowadza się w ramach ogólnego badania krwi.

Leukocyty nazywane są białymi krwinkami, które reprezentują układ odpornościowy organizmu. Ich główne funkcje to:

  • ochrona przed mikroorganizmami, które mogą powodować problemy zdrowotne;
  • udział w procesach zachodzących w organizmie pod wpływem różnych czynników chorobotwórczych i powodujących zakłócenia normalnego życia (różne choroby, narażenie na szkodliwe substancje, stres).

Wyróżnia się następujące typy leukocytów:

  1. Eozynofile. Przejawia się w chorobach alergicznych, pasożytniczych, zakaźnych, autoimmunologicznych i onkologicznych.
  2. Neutrofile. Chronią przed infekcjami, mogą niszczyć wirusy i bakterie. Sklasyfikowany do:
    • mielocyty (początkowe) i metamielocyty (młode - pochodzą z mielocytów) - nie występują we krwi osoby zdrowej, powstają tylko w skrajnych przypadkach, przy najcięższych chorobach;
    • dźgnięcie (młode) - ich liczba wzrasta w przypadku chorób bakteryjnych, jeśli segmentowane neutrofile nie radzą sobie z infekcją;
    • segmentowane (dojrzałe) - prezentowane w największej ilości, zapewniają obronę immunologiczną organizmu w zdrowym stanie.
  3. Limfocyty. Są swego rodzaju środkami czyszczącymi: potrafią wykryć, rozpoznać i niszczyć antygeny, a także biorą udział w syntezie przeciwciał (związków, które mogą stymulować komórki limfoidalne, tworząc i regulując odpowiedź immunologiczną organizmu), zapewniają pamięć immunologiczną.
  4. Monocyty. Ich głównym zadaniem jest wchłanianie i trawienie martwych (umierających lub pozostałości zniszczonych) komórek, bakterii i innych obcych cząstek.
  5. Bazofile. Funkcje tych komórek nie są w pełni poznane. Wiadomo, że biorą udział w reakcjach alergicznych, w procesach krzepnięcia krwi, są aktywowane podczas stanów zapalnych..

Komórki plazmatyczne (plazmocyty) biorą udział w tworzeniu przeciwciał i normalnie występują w bardzo małych ilościach tylko we krwi dzieci, u dorosłych są nieobecne i mogą pojawić się tylko w przypadku patologii.

Badanie jakościowych i ilościowych cech leukocytów może pomóc w postawieniu diagnozy, ponieważ przy wszelkich zmianach w organizmie odsetek niektórych rodzajów krwinek wzrasta lub maleje z powodu wzrostu lub spadku w takim czy innym stopniu..

Lekarz przepisuje tę analizę, aby:

  • zorientować się w nasileniu stanu pacjenta, ocenić przebieg choroby lub procesu patologicznego, dowiedzieć się o obecności powikłań;
  • ustalić przyczynę choroby;
  • ocenić skuteczność przepisanego leczenia;
  • przewidzieć wynik choroby;
  • w niektórych przypadkach w celu oceny diagnozy klinicznej.

Technika przeprowadzania, liczenia i dekodowania analizy

Aby obliczyć formułę leukocytów za pomocą rozmazu krwi, wykonuje się pewne manipulacje, suszy, traktuje specjalnymi barwnikami i bada pod mikroskopem. Asystent laboratoryjny zaznacza te krwinki, które wpadają w jego pole widzenia, i robi to, dopóki nie zgromadzi łącznie 100 (czasem 200) komórek.

Rozkład leukocytów na powierzchni rozmazu jest nierównomierny: cięższe (eozynofile, bazofile i monocyty) znajdują się bliżej krawędzi, a jaśniejsze (limfocyty) są bliżej środka.

Podczas liczenia można zastosować 2 metody:

  • Metoda Schillinga. Polega na określeniu liczby leukocytów w czterech obszarach rozmazu.
  • Metoda Filipczenki. W tym przypadku rozmaz jest mentalnie podzielony na 3 części i liczony wzdłuż prostej poprzecznej linii od jednej krawędzi do drugiej..

Na kartce papieru w odpowiednich kolumnach odnotowuje się ilość. Następnie zliczany jest każdy typ leukocytów - ile komórek zostało znalezionych.

Należy pamiętać, że liczenie komórek w rozmazie krwi przy określaniu wzoru leukocytów jest metodą bardzo niedokładną, ponieważ istnieje wiele trudnych do rozwiązania czynników, które wprowadzają błąd: błędy w pobraniu krwi, przygotowaniu i barwieniu rozmazu, ludzka subiektywność w interpretacji komórek. Osobliwością niektórych typów komórek (monocyty, bazofile, eozynofile) jest to, że są one nierównomiernie rozmieszczone w rozmazie.

W razie potrzeby obliczane są wskaźniki leukocytów, które są stosunkiem różnych form leukocytów zawartych we krwi pacjenta, a czasami we wzorze stosuje się wskaźnik ESR (szybkość sedymentacji erytrocytów).

Wskaźniki leukocytów pokazują stopień odurzenia i charakteryzują stan potencjału adaptacyjnego organizmu - zdolność przystosowania się do działania czynników toksycznych i radzenia sobie z nimi. Umożliwiają również:

  • uzyskać informacje o stanie pacjenta;
  • ocenić pracę ludzkiego układu odpornościowego;
  • badać odporność organizmu;
  • ustalić poziom reaktywności immunologicznej (rozwój reakcji immunologicznych organizmu w odpowiedzi na działanie pasożytów lub substancji antygenowych) w przypadku uszkodzenia różnych narządów.

Normalna liczba leukocytów u dzieci i dorosłych - tabela

WiekEozynofile,%Neutrofile
segmentowane,%
Neutrofile
zasztyletować,%
Limfocyty,%Monocyty,%Bazofile,%
Nowo narodzony1-647-703-1215–353-120-0,5
Niemowlęta do 2 tygodni1-630-501-522–555-150-0,5
Dzidziusie1-516–451-545–704-100-0,5
1-2 lata1-728-481-537-603-100-0,5
2-5 lat1-632–551-533–553-90-0,5
6-7 lat1-538-581-530-503-90-0,5
8 lat1-541-601-530-503-90-0,5
9-11 lat1-543-601-530–463-90-0,5
12-15 lat1-545-601-530–453-90-0,5
Osoby powyżej 16 roku życia1-550-701-320-403-90-0,5

Normy formuły leukocytów zależą od wieku osoby. U kobiet różnica polega również na tym, że wskaźniki mogą zmieniać się podczas owulacji, po lub w trakcie miesiączki, w czasie ciąży, po porodzie. Dlatego w przypadku odchyleń należy skonsultować się z ginekologiem.

Możliwe odchylenia od normy w leukogramie

Wzrost lub spadek poziomu niektórych typów leukocytów wskazuje na zmiany patologiczne zachodzące w organizmie.

Przyczyny zmiany liczby leukocytów we krwi - tabela

Rodzaje leukocytówPoniżej średniejPonad normę
Eozynofile
  • Początkowa faza procesu zapalnego;
  • ciężkie ropne infekcje;
  • stresujące warunki;
  • uraz, oparzenia, operacja;
  • rozwój zawału mięśnia sercowego (pierwszy dzień);
  • zatrucie różnymi związkami chemicznymi, metalami ciężkimi.
  • Uczulenie alergiczne (zwiększona wrażliwość) organizmu (astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, pyłkowica, atopowe zapalenie skóry, egzema, eozynofilowe ziarniniakowe zapalenie naczyń, alergia pokarmowa);
  • alergia na leki (często na następujące leki - aspirynę, euphylinę, prednizolon, karbamazepinę, penicyliny, lewomycetynę, sulfonamidy, tetracykliny, leki przeciwgruźlicze);
  • choroby skóry (egzema, opryszczkowe zapalenie skóry);
  • choroby pasożytnicze - inwazje robaków i pierwotniaków (lamblioza, bąblowica, glistnica, włośnica, strongyloidoza, opisthorchiasis, toksokaroza itp.);
  • ostry okres chorób zakaźnych (szkarlatyna, ospa wietrzna, gruźlica, mononukleoza zakaźna, rzeżączka);
  • nowotwory złośliwe (zwłaszcza przerzutowe iz martwicą);
  • proliferacyjne (z przerostem tkanek) choroby układu krwiotwórczego (limfogranulomatoza, ostra i przewlekła białaczka, chłoniak, czerwienica, choroby mieloproliferacyjne, stan po splenektomii, zespół hipereozynofilii);
  • procesy zapalne tkanki łącznej (guzkowe zapalenie tętnic, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa);
  • choroby płuc - sarkoidoza, eozynofilowe zapalenie płuc, histiocytoza z komórek Langerhansa, eozynofilowe zapalenie opłucnej, naciek eozynofilowy płuc (choroba Lefleura);
  • zawał mięśnia sercowego (objaw niekorzystny)
Neutrofile
  • Niektóre infekcje wywołane przez wirusy (grypa, odra, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie wątroby, różyczka), bakterie (dur brzuszny i paratyfus, bruceloza), pierwotniaki (malaria), riketsje (tyfus), infekcje przewlekłe u osób starszych i osłabionych;
  • choroby układu krwionośnego (niedokrwistości hipo- i aplastyczne, megaloblastyczne i z niedoborem żelaza, napadowa nocna hemoglobinuria, ostra białaczka, hipersplenizm);
  • wrodzona neutropenia (zmniejszenie liczby neutrofili we krwi);
  • wstrząs anafilaktyczny (bardzo ciężka i niezwykle szybko rozwijająca się reakcja alergiczna z wielokrotnym podawaniem alergenu);
  • tyreotoksykoza (nadmierna zawartość hormonów tarczycy);
  • ekspozycja na leki przeciwnowotworowe;
  • neutropenia lekowa (zmniejszenie liczby neutrofili we krwi) związana ze zwiększoną wrażliwością ludzi na działanie niektórych leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwdrgawkowe, przeciwhistaminowe, antybiotyki, leki przeciwwirusowe, leki psychotropowe, leki wpływające na układ sercowo-naczyniowy, diuretyki, leki przeciwcukrzycowe).
  • Infekcje wywołane przez bakterie, grzyby, pierwotniaki, riketsje, niektóre wirusy, krętki;
  • procesy zapalne (reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie trzustki, zapalenie skóry, zapalenie otrzewnej, zapalenie tarczycy);
  • stan po operacji;
  • niedokrwienna martwica tkanek (zawały narządów wewnętrznych - mięśnia sercowego, nerek itp.);
  • zatrucie endogenne (cukrzyca, mocznica, rzucawka, martwica hepatocytów);
  • stres fizyczny, sytuacje stresowe, stres emocjonalny: narażenie na ciepło, zimno, ból, oparzenia i poród, ciąża, lęk, złość, radość;
  • choroby onkologiczne (guzy różnych narządów);
  • przyjmowanie niektórych leków, na przykład kortykosteroidów, naparstnicy, heparyny, acetylocholiny;
  • zatrucie ołowiem, rtęcią, glikolem etylenowym, środkami owadobójczymi.
Limfocyty
  • Ostre infekcje i choroby;
  • gruźlica prosówkowa (choroba występująca bez zauważalnego wstępnego stadium limfogennego, z tworzeniem się guzków gruźliczych w różnych narządach);
  • utrata limfy przez jelita;
  • limfogranulomatoza (choroba nowotworowa układu limfatycznego);
  • toczeń rumieniowaty układowy;
  • niedokrwistość aplastyczna (w której dochodzi do zahamowania lub zatrzymania wzrostu i dojrzewania wszystkich kiełków w szpiku kostnym);
  • niewydolność nerek;
  • końcowe (graniczne) stadium raka;
  • niedobory odporności (upośledzona odporność z niedoborem komórek T);
  • Terapia rentgenowska;
  • przyjmowanie leków o działaniu cytostatycznym (przeciwnowotworowym) (chlorambucyl, asparaginaza), glikokortykoidy, wprowadzenie surowicy antylimfocytarnej.
  • Choroby zakaźne: mononukleoza zakaźna, wirusowe zapalenie wątroby, zakażenie wirusem cytomegalii, krztusiec, ARVI, toksoplazmoza, opryszczka, różyczka, zakażenie wirusem HIV;
  • choroby układu krwionośnego: ostra i przewlekła białaczka limfocytowa; mięsak limfatyczny, choroba łańcuchów ciężkich - choroba Franklina;
  • zatrucie tetrachloroetanem, ołowiem, arsenem, disiarczkiem węgla;
  • leczenie lekami takimi jak lewodopa, fenytoina, kwas walproinowy, narkotyczne leki przeciwbólowe.
Monocyty
  • Niedokrwistość aplastyczna (uszkodzenie szpiku kostnego);
  • białaczka włochatokomórkowa;
  • infekcje ropotwórcze (ropotwórcze);
  • poród;
  • interwencje chirurgiczne;
  • warunki szokowe;
  • przyjmowanie glukokortykoidów.
  • Infekcje (z natury wirusowe, grzybicze, pierwotniakowe i riketsje), a także okres rekonwalescencji po ostrych infekcjach;
  • ziarniniak (rozwój ziarniniaków w narządach i tkankach): gruźlica, kiła, bruceloza, sarkoidoza, wrzodziejące zapalenie okrężnicy (niespecyficzne);
  • kolagenozy układowe - choroby charakteryzujące się uszkodzeniem tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty układowy), reumatoidalne zapalenie stawów, guzkowe zapalenie tętnic;
  • choroby krwi (ostra białaczka monocytowa i mielomonocytowa, choroby mieloproliferacyjne, szpiczak, limfogranulomatoza);
  • zatrucie fosforem, tetrachloroetanem.
Bazofile
  • Ciąża;
  • okres owulacji;
  • nadczynność tarczycy;
  • postęp chorób zakaźnych;
  • ostre zapalenie płuc;
  • wzmocnienie funkcji tarczycy;
  • rozwój zespołu Itsenko-Cushinga (choroba neuroendokrynna charakteryzująca się zwiększoną produkcją hormonów kory nadnerczy);
  • przyjmowanie leków z grupy kortykosteroidów;
  • patologia w szpiku kostnym.
  • Przewlekła białaczka szpikowa - choroba nowotworowa krwi (asocjacja eozynofilowo-zasadochłonna);
  • obrzęk śluzowaty - choroba spowodowana niedostateczną podażą narządów i tkanek hormonami tarczycy (niedoczynność tarczycy);
  • ospa wietrzna;
  • nadwrażliwość na pokarm lub leki;
  • reakcja na wprowadzenie obcego białka;
  • nerczyca - choroba nerek, której towarzyszy naruszenie metabolizmu białkowo-lipidowego i soli wody;
  • przewlekłe anemie hemolityczne;
  • stan po splenektomii (operacja usunięcia śledziony);
  • Choroba Hodgkina (złośliwy guz, który rozwija się z tkanki limfatycznej);
  • leczenie estrogenami, lekami przeciwtarczycowymi;
  • wrzodziejące zapalenie okrężnicy.

Zmiana we wzorze leukocytów

W medycynie istnieją koncepcje zmiany formuły leukocytów, wskazujące na odchylenia w stanie zdrowia pacjentów.

Przesunięcie wzoru leukocytów w lewo i w prawo - tabela

Przesuń w lewoPrzesuń w prawo
Zmiany w morfologii krwi
  • Liczba neutrofili kłutych wzrasta;
  • możliwy pojawienie się młodych form - metamielocyty, mielocyty.
  • Rośnie odsetek form segmentowanych i polisegmentowanych;
  • pojawiają się hipersegmentowane granulocyty.
Jakie problemy zdrowotne to wskazuje?
  • Ostre procesy zapalne;
  • ropne infekcje;
  • zatrucie (zatrucie substancjami toksycznymi) organizmu;
  • ostry krwotok (krwawienie z pękniętymi naczyniami krwionośnymi);
  • kwasica (naruszenie równowagi kwasowo-zasadowej z przesunięciem w kierunku kwasu) i śpiączka;
  • zmeczenie fizyczne.
  • Niedokrwistość megaloblastyczna;
  • choroby nerek i wątroby;
  • stan po transfuzji krwi.

Aby uzyskać dane o stanie pacjenta, na podstawie wyników formuły leukocytów, bierze się pod uwagę wskaźnik przesunięcia. Określa się go wzorem: IS = M (mielocyty) + MM (metamyelocyty) + P (neutrofile kłute) / C (neutrofile segmentowane). Norma wskaźnika przesunięcia wzoru leukocytów u osoby dorosłej wynosi 0,06.

W niektórych przypadkach może wystąpić takie zjawisko, jak znaczna zawartość we krwi młodych komórek - metamielocytów, mielocytów, promielocytów, mieloblastów, erytroblastów. Zwykle wskazuje to na choroby o charakterze nowotworowym, onkologicznym i przerzutowym (powstawanie wtórnych ognisk guza).

Przecięcie formuły leukocytów

Przecięcie formuły leukocytów to koncepcja, która pojawia się podczas analizy krwi dziecka. Jeśli u osoby dorosłej zmiany we krwi są spowodowane chorobami lub znaczącym wpływem na organizm czynników szkodliwych, to u małych dzieci zachodzą zmiany związane z tworzeniem się układu odpornościowego. Zjawisko to nie jest patologią, ale jest uważane za całkowicie normalne. Niestandardowe liczby wynikają tylko z powstania odporności.

Do pierwszego skrzyżowania leukocytów dochodzi zwykle pod koniec pierwszego tygodnia życia dziecka. W tym czasie liczba neutrofili i limfocytów we krwi jest wyrównana (stają się one około 45% każdy), po czym liczba limfocytów nadal rośnie, a neutrofile - maleje. Uważa się to za normalny proces fizjologiczny..

Drugie przecięcie formuły leukocytów następuje w wieku 5-6 lat i dopiero w wieku dziesięciu lat liczba krwinek zbliża się do normy osoby dorosłej.

Według wielu autorów medycznych obecnie dzieci mają wcześniejszą krzyżówkę w formule leukocytów, tendencję do eozynofilii, względną neutropenię i wzrost liczby limfocytów..

Jak określić charakter procesu zapalnego za pomocą badania krwi - wideo

Formuła leukocytów jest w stanie dać wiele odpowiedzi w przypadku trudności w zdiagnozowaniu choroby i przepisaniu terapii, a także scharakteryzowaniu stanu pacjenta. Lepiej jednak powierzyć dekodowanie badania krwi doświadczonemu specjaliście. Lekarz może udzielić szczegółowych wyjaśnień i dostosować leczenie.

Inny Podział Zapalenia Trzustki